Projekty

Poniżej krótko scharakteryzowane i opisane zostały główne projekty, którymi zajmuje się obecnie Fundacja „Zamek Bydgoski”. Jeżeli są Państwo zainteresowani wsparciem naszych inicjatyw lub uczestnictwem w nich zapraszamy do działu kontakt.

Centrum Kultury Średniowiecznej „Warownia Bydgosta”

Jednym z głównych sposobów realizacji celów fundacji jest idea budowy osady średniowiecznej, datowanej na okres XIV — XV w. Najbardziej atrakcyjnym miejscem dla takiego obiektu wydaje się być Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy. Będzie to znakomite uzupełnienie już istniejących atrakcji parku, poza tym w niczym nie zakłóci jego dotychczasowego funkcjonowania oraz walorów przyrodniczo — krajobrazowych. Promowa przez nas ufortyfikowana osada, z dominującą w centrum wieżę rycerską oraz zabudowaniami rzemieślniczo — mieszkalnymi, skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców, przedstawiając żywy obraz funkcjonowania średniowiecznej osady.

Folder promocyjny CKS
Folder promocyjny Centrum Kultury Średniowiecznej „Warownia Bydgosta”.

Turniej Rycerski o pierścień Janusza Brzozogłowego

Celem turnieju jest przybliżenie mieszkańcom Bydgoszczy i regionu niezwykle barwnej historii średniowiecznej Polski, najstarszych tradycji oraz zwyczajów, jak również popularyzacja wiedzy o sławnych postaciach związanych z Bydgoszczą, którą niewątpliwie był Starosta Janusz Brzozogłowy. W tym wypadku zaprezentowana zostanie idea oraz przebieg tego rodzaju widowisk, które w średniowieczu pełniły rolę zbliżoną do starożytnych igrzysk, podczas których rycerstwo popisywało się swoją sprawnością i umiejętnościami bojowymi. Odpowiednia oprawa turnieju opracowana została w oparciu o pisemne oraz ikonograficzne źródła historyczne.

Folder promocyjny FZB
Materiał promocyjny dla sponsorów do wglądu poprzez kliknięcie na obrazku.

Nadanie praw miejskich miastu Bydgoszczy 1346

Widowisko przedstawia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii dawnej Bydgoszczy, jakim było nadanie praw miejskich w 1346 roku. Dodatkowym elementem przygotowanej inscenizacji jest przedstawienie w formie skróconej przedlokacyjnych dziejów Bydgoszczy jako ośrodka grodowego oraz ukazanie sytuacji panującej na ziemiach polskich przed panowaniem Kazimierza Wielkiego. Całość widowiska przygotowana jest w formie spektaklu historycznego posiadającego odpowiednią oprawę multimedialną. Sporą część oprawy wizualnej stanowi wykorzystanie grup rekonstrukcyjnych zajmujących się odtwarzaniem każdej z przedstawionych epok. Atrakcyjna forma przygotowanego widowiska jest doskonałą okazją do zainteresowania się i kontaktu z historią Bydgoszczy zarówno dla widzów najmłodszych jak i dorosłych.

Projekt realizowany w latach 2009, 2010, 2012, 2015

Nadanie praw miejskich miasty Bydgoszczy - Plakat promocyjny.
Fundacja „Zamek Bydgoski” zaprasza na tegoroczną odsłonę projektu dnia 19.04.2015 (niedziela) o godzinie 20:30 na Bydgoską Wyspę Młyńską.
Nadanie praw miejskich miasty Bydgoszczy - Partnerzy projektu.

Oblężenie Zamku Bydgoskiego 1409

Podstawą projektu jest możliwie wierna wizualna rekonstrukcja fragmentu zamku bydgoskiego, oparta na rzetelnych badaniach archeologicznych bydgoskich badaczy. Założenia i scenariusz inscenizacji oparte są na szczegółowych opracowaniach historycznych jak i samych przekazach piśmienniczych pochodzących z epoki, które w tym wypadku są podstawowym źródłem historycznym. Duża liczba uczestników zmagających się na polu inscenizacyjnym, odpowiednia oprawa multimedialna i pirotechniczna oraz zastosowanie technik oblężniczych sprawiają wiernie oddają przebieg tamtych wydarzeń istotnych dla losów wielkiej wojny z zakonem krzyżackim w latach 1409 — 1411. Dodatkowym elementem tej imprezy jest funkcjonowanie żywego obozu rycerskiego, który daje obraz życia codziennego w okresie późnego średniowiecza.

Projekt realizowany w latach 2008, 2009.


Wesprzyj nas!

Koszulka FZB

Działalność naszej Fundacji można wesprzeć darowizną. Dokonane wpłaty przeznaczone zostaną tylko i wyłącznie na działalność statutową naszej organizacji.

Bardzo ważne. Prosimy pamiętać o dopisku
"Darowizna na działalność statutową"

Nasze dane:
Fundacja „Zamek Bydgoski”
ul. Kołobrzeska 17/5
Bydgoszcz 85 — 704
KRS: 0000381082
Nr konta: 79 1750 0012 0000 0000 3200 3249
Raiffeisen Bank Polska S.A.

Tu jesteśmy

Znajdź nas na Facebooku! Napisz do nas! Nasze zdjęcia na Instagram
Projekt: Sas Design